Rysunek gestem (część 1)

Otwieram tym artykułem serię tekstów poświęconych bardzo ciekawej metodzie nauki rysowania postaci. 

“Rysowanie gestem” polega na wykonaniu szybkiego rysunku postaci w pewnej pozie. Rysunek powinien powstać dość szybko ale nie pospiesznie. Chodzi o narysowanie minimalnej liczby linii które uchwycą daną pozę. Linie powinny być przemyślane.

Metoda ta choć zakłada szybkie i uproszczone rysowanie nie ma na celu wyrażania swoich emocji czy uzyskania ciekawych efektów wynikających z techniki jakiej się używa. Nie ma to nic wspólnego z “action painting”. W metodzie tej chodzi o to aby przyswoić sobie podświadomie zasady anatomii. Zapamiętując jak krzywizny naszego ciała zachowują się w danym ułożeniu. Ważnym aspektem  jest tu nawet nie tyle wierne odzwierciedlenie postaci co nawet uwypuklanie aż do przesady pozy, w której jest ciało.

Na tym etapie nauki ważne jest aby zredukować rysunek do minimalnej liczby linii. W tym celu stosuje się ćwiczenia polegające na narysowaniu 20 póz w bardzo krótkim czasie np. 1 minuta na pozę. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *